Spotkanie opłatkowe

Dnia 18 grudnia 2011 odbyło się spotkanie opłatkowe w Dziećmarowie dla osób samotnych, starszych, cierpiących.
„Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”. Kamil Cyprian Norwid

Ten prosty, jakże ludzki zwyczaj, zawiera w sobie bardzo głęboką symbolikę. Najpierw mówi ona o "byciu razem". Zasiadamy do jednego stołu by świętować przyjście Jezusa. Ta wspólnota stołu domaga się wzajemnego zrozumienia, wybaczenia, zgody na wzajemną inność, tchnie życzliwością. Przełamany biały opłatek to piękny znak, wyrażający miłość i jedność zebranych uczestników Wigilii ze wspólnotą Kościoła.
To doświadczenie było naszym udziałem i tego roku. Opłatek dla samotnych, cierpiących, starszych wpisuje się do kalendarza naszej parafii. I tym razem nie zawiedli Ci, którzy z tak wielką ochotą przystąpili do realizacji tego dzieła. Poświęcone wieczory, praca, a to stroiki, a to kartki, coś dla ducha, coś dla ciała i łakomczucha – przepiękne rękodzieła. Wszystko idzie pełną parą. A i jeszcze role. Gdzie jest Józef? Maryja? I młodzi aktorzy zapełniają scenę oczywiście pod bacznym okiem p. Wiesi. Tu na tremę nie ma miejsca, kurtyna w górę.
Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie głębokie życzenia płynące z serca. Opłatek chleb - dar Boga. Oby tego chleba nam i naszym bliźnim nig-dy nie zabrakło. Święty Brat Albert heroiczny opiekun bezdomnych, powiadał często, że należy być "dobrym jak chleb" i podzielnym jak chleb. Oby tej właśnie odwagi by być jak chleb nie zabrakło i w naszym życiu.
Pragnę wyrazić moją ogromną wdzięczność wszystkim, którzy byli razem z nami w ten niezwykły dzień, gdy jako wspólnota stołu dzieliliśmy się opłatkiem.
Dziękuję za przybycie i obecność wśród nas Pani Burmistrz Elżbiecie Kielskiej. Dziękuję serdecznie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego niezwykłego dzieła: P. Sołtysowi, Radzie: Sołeckiej i Parafialnej, Woluntariuszom,  Dzieciom i Młodzieży. Za okazane serce, życzliwość i poświęcony czas. Serdeczne Bóg zapłać!!!
Zobacz zdjęcia w naszej galerii zdjęć