Poszerzona oktawa Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji opolskiej w 2012 r.

06.01.2012 (piątek)
– Opole, godz. 16:30 – XXII Ekumeniczny Koncert Kolęd w kościele OO. Franciszkanów. Wystąpią: Chór św. Franciszka; Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Jaworniku; Chór „Cantabile” z Dobrzenia Wielkiego; Chór im. M. Drischnera Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu.

10.01.2012 (wtorek)
– Opole, godz. 11:30 – „Judaizm  i  chrześcijaństwo – dwie drogi  do  jednego  Boga” – debata z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (sala 25) w ramach obchodów Dnia Judaizmu.
Dokładny program - więcej
List pasterski Biskupa Opolskiego na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2012 - czytaj
14.01.2012 (sobota)
– Osiny, godz. 16:30 – Ekumeniczny Koncert Kolęd w kościele ewangelickim w Osinach. Wystąpią: Chór „Attonare” z Komprachcic i Chór im. M. Drischnera Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu.

16.01.2012 (poniedziałek)
– Opole, godz. 20:20 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym (kościół seminaryjno-akademicki pw. św. Jadwigi). Przewodniczy: ks. dr Grzegorz Kadzioch (Rektor WMSD); homilia: ks. dr Marian Niemiec (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu)

17.01.2012 (wtorek)
– Opole, godz. 11:30-13:00 – Seminarium otwarte na Wydziale Teologicznym UO pt.: „Światło jedności ze Wschodu – Kościół syro-ortodoksyjny”. Wykład wprowadzający: ks. prof. dr hab. Jan Żelazny (UPJPII Kraków).

18.01.2012 (środa)
– Opole, godz. 18:30 – Msza św. w katedrze opolskiej, inaugurująca obchody Tygodnia Ekumenicznego. Przewodniczy: bp prof. UO Andrzej Czaja; homilia: ks. radca Jan Gross (em. Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP).

19.01.2012 (czwartek)
– Opole, godz. 10:15 – Liturgia Eucharystyczna i poświęcenie wody w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
– Jemielnica, godz. 18:00 – Msza św. i konferencja pt.: „Kult św. Józefa w Kościołach chrześcijańskich” – ks. prof. Piotr Jaskóła (Dyrektor Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją Wydziału Teologicznego UO).
– Opole, godz. 19:30 – Liturgia Eucharystyczna w obrządku bizantyjskim (greckim) w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.

21.01.2012 (sobota)
– Opole, godz. 17:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. dr Marian Niemiec (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu); homilia: bp prof. UO Andrzej Czaja.

22.01.2012 (niedziela)
– Opole, godz. 10:15 – Liturgia Eucharystyczna w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
– Pokój, godz. 15:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w kościele rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczy: ks. Krzysztof Rusinek (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Pokoju); homilia: ks. Eneasz Kowalski (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pokoju).
– Kędzierzyn-Koźle, godz. 17.00 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. Dariusz Dawid (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Zabrzu); homilia: ks. Manfred Kokott (proboszcz rzymskokatolickiej parafii św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu).
– Olesno, godz. 18:00 – dekanalne nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. Bożego Ciała w Oleśnie z udziałem duszpasterzy dekanatu oleskiego. Przewodniczy: ks. Walter Lenart (proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie); homilia: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich i duszpasterz ewangelickiej wspólnoty w Oleśnie).

23.01.2012 (poniedziałek)
– Karczów, godz. 17:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Karczowie. Przewodniczy: ks. Marcin Bonk (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Dąbrowie); homilia: ks. Sławomir Fonfara (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Brzegu).

25.01.2012 (środa)
– Łowkowice, godz. 19:00 – Dekanalne nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. Nawiedzenia NMP. Przewodniczy: ks. Piotr Gołąbek (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Bogacicy i dziekan dekanatu kluczborskiego); homilia: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich). Po nabożeństwie agapa z udziałem rzymskokatolickiego i ewangelickiego duchowieństwa, posługującego na Ziemi Kluczborskiej.

26.01.2012 (czwartek)
– Olesno, godz. 17:00 – Oleski Dom Kultury – „Ekumeniczne spotkanie dwóch wyznań” – prelekcja ks. Ryszarda Pierona (proboszcza ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich).

28.01.2012 (sobota)
– Dobrodzień, godz. 16:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. św. Marii Magdaleny. Przewodniczenie: ks. Alfred Waindok (proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu;  homilia: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich).

29.01.2012 (niedziela)
– Lasowice Wielkie, godz. 16:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Piotra i Pawła. Przewodniczy: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich); homilia: bp prof. UO Andrzej Czaja.
– Krapkowice, godz. 16:30 – Eucharystia w obrządku bizantyjskim (greckim) w kościele pw. św. Mikołaja. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.