Poszerzona oktawa Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji opolskiej w 2012 r.

06.01.2012 (piątek)
– Opole, godz. 16:30 – XXII Ekumeniczny Koncert Kolęd w kościele OO. Franciszkanów. Wystąpią: Chór św. Franciszka; Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Jaworniku; Chór „Cantabile” z Dobrzenia Wielkiego; Chór im. M. Drischnera Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu.

10.01.2012 (wtorek)
– Opole, godz. 11:30 – „Judaizm  i  chrześcijaństwo – dwie drogi  do  jednego  Boga” – debata z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (sala 25) w ramach obchodów Dnia Judaizmu.
Dokładny program - więcej
List pasterski Biskupa Opolskiego na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2012 - czytaj
14.01.2012 (sobota)
– Osiny, godz. 16:30 – Ekumeniczny Koncert Kolęd w kościele ewangelickim w Osinach. Wystąpią: Chór „Attonare” z Komprachcic i Chór im. M. Drischnera Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu.

16.01.2012 (poniedziałek)
– Opole, godz. 20:20 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym (kościół seminaryjno-akademicki pw. św. Jadwigi). Przewodniczy: ks. dr Grzegorz Kadzioch (Rektor WMSD); homilia: ks. dr Marian Niemiec (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu)

17.01.2012 (wtorek)
– Opole, godz. 11:30-13:00 – Seminarium otwarte na Wydziale Teologicznym UO pt.: „Światło jedności ze Wschodu – Kościół syro-ortodoksyjny”. Wykład wprowadzający: ks. prof. dr hab. Jan Żelazny (UPJPII Kraków).

18.01.2012 (środa)
– Opole, godz. 18:30 – Msza św. w katedrze opolskiej, inaugurująca obchody Tygodnia Ekumenicznego. Przewodniczy: bp prof. UO Andrzej Czaja; homilia: ks. radca Jan Gross (em. Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP).

19.01.2012 (czwartek)
– Opole, godz. 10:15 – Liturgia Eucharystyczna i poświęcenie wody w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
– Jemielnica, godz. 18:00 – Msza św. i konferencja pt.: „Kult św. Józefa w Kościołach chrześcijańskich” – ks. prof. Piotr Jaskóła (Dyrektor Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją Wydziału Teologicznego UO).
– Opole, godz. 19:30 – Liturgia Eucharystyczna w obrządku bizantyjskim (greckim) w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.

21.01.2012 (sobota)
– Opole, godz. 17:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. dr Marian Niemiec (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu); homilia: bp prof. UO Andrzej Czaja.

22.01.2012 (niedziela)
– Opole, godz. 10:15 – Liturgia Eucharystyczna w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
– Pokój, godz. 15:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w kościele rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczy: ks. Krzysztof Rusinek (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Pokoju); homilia: ks. Eneasz Kowalski (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pokoju).
– Kędzierzyn-Koźle, godz. 17.00 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. Dariusz Dawid (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Zabrzu); homilia: ks. Manfred Kokott (proboszcz rzymskokatolickiej parafii św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu).
– Olesno, godz. 18:00 – dekanalne nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. Bożego Ciała w Oleśnie z udziałem duszpasterzy dekanatu oleskiego. Przewodniczy: ks. Walter Lenart (proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie); homilia: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich i duszpasterz ewangelickiej wspólnoty w Oleśnie).

23.01.2012 (poniedziałek)
– Karczów, godz. 17:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Karczowie. Przewodniczy: ks. Marcin Bonk (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Dąbrowie); homilia: ks. Sławomir Fonfara (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Brzegu).

25.01.2012 (środa)
– Łowkowice, godz. 19:00 – Dekanalne nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. Nawiedzenia NMP. Przewodniczy: ks. Piotr Gołąbek (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Bogacicy i dziekan dekanatu kluczborskiego); homilia: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich). Po nabożeństwie agapa z udziałem rzymskokatolickiego i ewangelickiego duchowieństwa, posługującego na Ziemi Kluczborskiej.

26.01.2012 (czwartek)
– Olesno, godz. 17:00 – Oleski Dom Kultury – „Ekumeniczne spotkanie dwóch wyznań” – prelekcja ks. Ryszarda Pierona (proboszcza ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich).

28.01.2012 (sobota)
– Dobrodzień, godz. 16:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. św. Marii Magdaleny. Przewodniczenie: ks. Alfred Waindok (proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu;  homilia: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich).

29.01.2012 (niedziela)
– Lasowice Wielkie, godz. 16:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Piotra i Pawła. Przewodniczy: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich); homilia: bp prof. UO Andrzej Czaja.
– Krapkowice, godz. 16:30 – Eucharystia w obrządku bizantyjskim (greckim) w kościele pw. św. Mikołaja. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.