Wielki Post

Czym jest Wielki Post?
Wielki Post dla chrześcijan na całym świecie jest czasem pokuty, przygotowującym do na najważniejszych Świąt – Wielkanocy. Obejmuje okres od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, kiedy odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Wielki Post ma ruchomą datę i tradycyjnie bywa określany jako czterdziestodniowy (łac. Quadragesima), na pamiątkę czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu oraz czterdziestodniowego pobytu Jezusa na pustyni, gdzie poszcząc był on kuszony przez szatana. W chrześcijaństwie Wielki Post traktowany jest jako czas pokuty i nawrócenia. Jego główne zalecenia to post, modlitwa i jałmużna. Każde z nich szczerze wykonane, staje się kolejnym krokiem do przywrócenia jedności utraconej przez grzech, i przygotowuje do przeżywania obchodów Wielkanocy.

Środa popielcowa-Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Środa Popielcowa rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu, który trwa 40 dni (nie licząc niedziel). Przygotowuje nas on do dobrego przeżycia uroczystości Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Popielec kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając jednocześnie: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Każdy z nas w tym geście uznaje swoją zależność od Stwórcy i swoją niewystarczalność. Tradycja posypywania popiołem na znak pokuty sięga VIII stulecia. Od XI zaś wieku zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele. Wtedy też zdecydowano, że popiół będzie pochodził ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową roku poprzedniego. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (od 18 do 60 roku życia). Tego dnia spożywamy trzy bezmięsne posiłki (jeden do syta i dwa skromniejsze). Owa praktyka pokutna od niepamiętnych czasów obecna jest w Kościele. Istotą Wielkiego Postu jest autentyczne nawrócenie serca. Wiąże się to z pojednaniem z Bogiem (m.in. w sakramencie pokuty). Wszyscy potrzebują nawrócenia. Każdy potrzebuje czasu, by zbliżyć się do Boga i otworzyć się na Jego miłość.