Skarbonka Wielkopostna

Od 17 lat, w okresie Wielkiego Postu Caritas Diecezji Opolskiej proponuje dzieciom i młodzieży papierowe skarbonki, które mają pomóc w utrwaleniu zwyczaju jałmużny wielkopostnej. Praktyka ta ma uczyć młodych ludzi Chrystusowego spojrzenia na drugiego człowieka, zwłaszcza najsłabszego. W 2011 r. dzieci i młodzież kilkudziesięciu parafii naszej diecezji, złożyły do skarbonek 43.410 zł. Pieniądze trafiły do hospicjum stacjonarnego Caritas Diecezji Opolskiej w Starych Siołkowicach i zostały wykorzystane na zakup środków medycznych, po-trzebnych do pielęgnowania ludzi nieuleczalnie chorych. W ciągu 9 lat istnienia placówka otoczyła najlepszą opieką paliatywną 1929 pacjentów, z których 1548 zmarło. Ponieważ pieniądze Narodowego Funduszu Zdrowia, przeznaczone na opiekę paliatywną, nie wystarczają na funkcjonowanie naszej placówki, tegoroczną jałmużnę wielkopostną ofiarujemy ponownie na działalność hospicjum w Starych Siołkowicach. Skarbonki wielkopostne są rozprowadzane bezpłatnie. Od 13 lutego br. można je otrzymać we wszystkich biurach rejonowych i centrali Caritas. Zebraną jałmużnę prosimy przekazać do centrali lub wpłacić na konto Caritas Diecezji Opolskiej: Bank Pekao S.A. I O Opole, 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „Jałmużna wielkopostna”. Caritas Diecezji Opolskiej dziękuje wszystkim duszpasterzom i katechetom za pomoc w promocji wielkopostnej skarbonki.
ks. dr Arnold Drechsler
 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.