Spotkanie upamiętniające zbrodnię

W dniu 4 marca 2012 jak co roku Babicach odbyło się spotkanie upamiętniające straszna zbrodnię dokonaną na Polakach zamieszkujących Hutę Pieniacką przez oprawców z SS Galizien i OUN UPA. Tragedia tej wsi rozegrała się 28 lutego 1944 roku w ciągu zaledwie siedmiu godzin. Pułk SS-Galizien i kureń UPA dokonał tu masakry polskiej ludności, mordując łącznie od 870 do1200 osób (liczby podawane są w zależności od źródła) i paląc wszystkie gospodarstwa. Tego dnia ukraińscy żołnierze SS-Galizien otoczyli wioskę i po sygnałach rozpoczęli natarcie. Za SS-manami sunęły bojówki OUN-UPA. Spędzono mieszkańców do kościoła i szkoły. Około godziny 14.00 ukraińscy SS-mani wyprowadzili ludzi zgromadzonych w kościele w grupach po 35-50 osób do różnych stodół i domów . Po stłoczeniu ludności w budynkach i stodołach , zaczęto je podpalać. Uciekających z płomieni ognia uśmiercano ogniem z broni maszynowej. W ciągu jednego dnia polska wieś Huta Pieniacka przestała istnieć, a ocaleni mieszkańcy zbierali spalone zwłoki, których nie można było rozpoznać. W Uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Władz Wojewódzkich, Powiatowych i Gminnych. Honorową wartę zaciągnęli harcerze z Głubczyc. Przyjechały delegacje organizacji kresowych z Kędzierzyna Koźla, Opola, Raciborza i Głubczyc. Reprezentowani byli też kombatanci Armii Krajowej z Opola.
Wszystkim składam Serdeczne Bóg zapłać za obecność, modlitwę i pamięć.
Zobacz zdjęcia z uroczystości w galerii zdjęć.