Uratuj Świętego

W odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium vitae”: „proponuję (…) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia”, Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła dzień 25 marca – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego –  Dniem Świętości Życia. W tym roku z racji, że 25 marca przypada w V Niedziele Wielkiego Postu ten Dzień obchodzimy w całym Kościele w poniedziałek 26 marca 2012 r.
Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji a także podkreślenie, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja. To również okazja, aby złożyć dziękczynienie Bogu i ofiarować naszą modlitwę w intencji dzieci, które jeszcze się nie narodziły, a ich życiu zagraża niebezpieczeństwo.
Trzeba, aby Dzień ten był przygotowany i obchodzony we wszystkich parafiach i wspólnotach. Każdemu człowiekowi bowiem należy ukazać i nauczyć go radości z narodzin nowego życia, poszanowania i woli obrony każdego ludzkiego istnienia, troski o cierpiącego i potrzebującego, bliskości z człowiekiem starym i umierającym.