Festyn, festyn...

Jak i w zeszłym roku frekwencja dopisała. Był oczywiście upał stąd wielu jeszcze miało nadejść. Ale jak sami widzimy pogoda szczególnie w tych dniach zmienną jest. I tak było tym, razem. Nie ominęła nas chmura. Po pierwsze chmura emocji, a było ich co niemiara w trakcie zabawy dwa ognie, dzieci kontra rodzice. Ale się działo w niektórych aż zawrzał lew. Co za walka, co za styl, aż miło popatrzeć. Po chwili na horyzoncie pojawiły się bryczki konne i konie. Kilka chwil jazdy i wtedy „kap, kap padał deszcz…”, żartowałem lało jak z cebra, a i wtedy też wiele się działo. Nie wiedziałem, a raczej nie przypuszczałem, że kaplica nasza może pomieścić aż tylu ludzi. Tłoczno, gwarno i wesoło. A potem wyjazd starą bryką strażacką i… ale co tu pisać, już zapraszam do galerii sami zobaczycie - wejdź. Poprawiny odbyły się w poniedziałek, pogoda dopisała i Ci bohaterowie tych wydarzeń dzieci także byli obecni. Za rok mam nadzieję znów się spotkamy na wspólnej świetnej zabawie. W tym miejscu chciałby serdecznie podziękować Wszystkim zaangażowanym w to niezwykłe dzieło. Dziękuję bardzo serdecznie sponsorom, szczególnie firmie: ALSAL pana Wojciecha Hudyki z Krakowa, Mieszko z Raciborza, p. Janowi Kubat za atrakcje konne oraz Wszystkim indywidualnym darczyńcom. Dziękuję Wszystkim wolontariuszom i Wszystkim Ludziom Dobrych Serc, dziękuję OSP Dziećmarów. Mam nadzieję, że nie zabraknie Was za rok. WSZYSTKIM ZA WSZELKIE DOBRO Z CAŁEGO SERCA SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ W IMIENIU ORGANIZATORÓW: SOŁTYSA DZIEĆMAROWA, RADY SOŁECKIEJ I PARAFIALNEJ A TAKŻE W MOIM.
 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.