Komunikat Biskupa Opolskiego na XVI Niedzielę Zwykłą

Drodzy Diecezjanie!
W tym roku świętujemy 40-lecie utworzenia diecezji opolskiej, a także 20. rocznicę ustanowienia przez bł. Jana Pawła II metropolii górnośląskiej, w skład której wchodzą archidiecezja katowicka oraz diecezje gliwicka i opolska. Motywowani troską o umocnienie wzajemnych więzi Kościołów lokalnych w ramach naszej metropolii, ustaliliśmy wraz z biskupami katowickim i gliwickim, że odtąd wymiar metropolitalny będą miały następujące pielgrzymkowe spotkania w naszych diecezjach: pielgrzymka mężczyzn i młodzieży męskiej w Piekarach Śląskich (w ostatnią niedzielę maja); Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) w dawnej cysterskiej świątyni w Rudach oraz obchody Podwyższenia Krzyża Świętego na Górze Świętej Anny (zwykle w drugą sobotę września), zwłaszcza wieczorna procesja ze świecami.
Mając to na uwadze, w imieniu biskupa gliwickiego Jana Kopca, serdecznie zapraszam wszystkich drogich współbraci w kapłaństwie, osoby życia konsekrowanego i lud wierny naszej diecezji do Rud w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, w środę 15 sierpnia br., na uroczystą Sumę o godz. 11.00, której przewodniczyć będzie nasz metropolita abp Wiktor Skworc.
W kontekście wakacyjnego pielgrzymowania zachęcam także do ochotnego udziału w tegorocznej 36. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę w dniach 29 lipca – 4 sierpnia br., w letnich uroczystościach annogórskich i we wszelkich lokalnych uroczystościach odpustowych. Niech te modlitewne spotkania będą radosnymi aktami uwielbienia składanymi Bogu za dar naszej diecezji w 40-lecie jej powstania.
Na trud pielgrzymowania i radość wakacyjnego wypoczynku z serca Wam błogosławię.
† Andrzej Czaja
Biskup Opolski
Tekst do druku.
 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.