Różaniec-Psałterz Najświętszej Maryi Panny

W poniedziałek rozpoczynamy miesiąc październik. Zapraszam na Nabożeństwa Różańcowe przed Mszą św. Dziećmarów godz. 18.00, Babice i Bernacice godz. 16.30. Do udziału zapraszam młodzież i dzieci naszych parafii.

Różaniec – to chrześcijańska modlitwa, nazywany był pierwotnie Psałterzem Najświętszej Maryi Panny. Modlitwa ta jest znana i kultywowana w Kościele od czasów średniowiecza, choć jej korzenie są znacznie starsze. Samo słowo różaniec jest utożsamiane nie tylko z samą modlitwą, lecz również z charakterystyczną koronką (sznurem modlitewnym) używanym do odliczania ilości powtórzonych kolejnych części modlitwy. Dominikanin bł. Alain de la Roche (†1475) rozpoczął nowy okres w propagowaniu tej pobożnej praktyki. Zainicjował on rozprzestrzenienie się tradycji Kościoła, według której bezpośrednio Najświętsza Dziewica zainspirowała św. Dominika Guzmana, by odmawiano modlitwę różańcową za nawrócenie grzeszników oraz proponował rozważanie tajemnic w trzech częściach (I. Wcielenie, II. Męka i Śmierć Chrystusa i III. Chwała Chrystusa i Maryi). Poza tym założył on Bractwo Psałterza Błogosławionej Dziewicy Maryi, którego członkowie zobowiązywali się do codziennego odmawiania różańca. W następnych latach zaczęły powstawać nowe i liczne bractwa różańcowe w całej Europie. Pierwsze dokumenty papieskie o różańcu dotyczą przywile-jów i odpustów udzielonych przez papieża Sykstusa IV bractwom różańcowym, związanym z zakonem dominikańskim. W roku 1572 papież Pius V ustanowił wspomnienie Matki Bożej Różańcowej jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie morskiej pod Lepanto. Bitwa ta rozegrała się 7 października 1671 pomiędzy flotą chrześcijańską a flotą turecką (stąd miesiąc październik zaczął być uważany za miesiąc modlitwy różańcowej). Właściwe od początku istnienia tej modlitwy funkcjonowały trzy części różańca. Zmiany dokonał papież Jan Paweł II listem apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 16 października 2002 roku, wprowadzając nową część różańca, czyli Tajemnice Światła.
Modlitwa ta rozpoczyna się znakiem Krzyża, krótszą wersją wyznania wiary, modlitwą Ojcze Nasz i trzykrotnie Zdrowaś Maryjo oraz raz Chwała Ojcu. Następnie odmawia się właściwe tajemnice. Każda grupa paciorków sygnalizuje odmawianie Zdrowaś Maryjo, poprzedzona jest samotnym koralikiem oznaczającym Ojcze Nasz i przerwa między grupą paciorków a kolejnym samotnym koralikiem odmawia się Chwała Ojcu. Następnie po Chwała Ojcu, jest zwykle dodawany akt strzelisty O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, lub: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy. Na koniec, odmówieniu pięciu dziesiątek, jest odmawiana w intencjach papieża antyfona Pod Twoją Obronę lub Litania Loretańska.

Tajemnice Różańca:

Część pierwsza — tajemnice radosne
•    Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
•    Nawiedzenie świętej Elżbiety
•    Narodzenie Jezusa
•    Ofiarowanie Jezusa w świątyni
•    Odnalezienie Jezusa w świątyni

Część druga — tajemnice światła
•    Chrzest Jezusa w Jordanie
•    Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskiej
•    Głoszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia
•    Przemienienie Pańskie na górze Tabor
•    Ustanowienie Eucharystii

Część trzecia — tajemnice bolesne
•    Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
•    Biczowanie Jezusa
•    Cierniem ukoronowanie Jezusa
•    Dźwiganie krzyża na Kalwarię
•    Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

Część czwarta — tajemnice chwalebne
•    Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
•    Wniebowstąpienie Chrystusa
•    Zesłanie Ducha Świętego
•    Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
•    Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

Modlitwa różańcowa nie polega jednak tylko na powtarzaniu po-szczególnych modlitw. Modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo mają być pomocą do rozważania tajemnic Ewangelii i to właśnie medytacja a tym samym spotkanie z żywym Jezusem Chrystusem i Jego Matką jest istotą modlitwy różańcowej.

W Kościele katolickim za odmówienie różańca przed najświętszym sakramentem lub we wspólnocie (zgromadzenie, grupa formalna, rodzina) można uzyskać odpust zupełny lub cząstkowy pod zwykłymi warunkami.