Komunikat Biskupa Opolskiego w związku z zakończeniem pontyfikatu Ojca Świętego Benedykta XVI

Drodzy Diecezjanie!
       Z niemałym zaskoczeniem przyjęliśmy – ogłoszoną 11 lutego br. – decyzję Papieża Benedykta XVI o zakończeniu Jego posługi Biskupa Rzymu i Następcy Św. Piotra. Towarzyszy nam przekonanie o tym, że została ona podjęta przez Papieża w duchu wielkiej odpowiedzialności i miłości do Kościoła, dlatego budzi wielki szacunek i motywuje do wdzięczności wyrażanej Bogu za dar trwającego niespełna 8 lat pontyfikatu Benedykta XVI.
       Do takiej modlitewnej wdzięczności gorąco Was zachęcam. Diecezjalne Te Deum laudamus zabrzmi w katedrze w Opolu w dniu zakończenia pontyfikatu, w czwartek 28 lutego podczas Mszy św. o godz. 18.30 z udziałem biskupów i kapłanów reprezentujących prezbiterium całej diecezji. Tego dnia zapraszam także wszystkie parafie diecezji do wspólnej modlitwy i duchowej łączności z nami.
       Parafialnym zaś dniem dziękczynienia za pontyfikat Benedykta XVI będzie III Niedziela Wielkiego Postu 3 marca 2013 r. Niech podczas Mszy św. nie zabraknie modlitwy, wdzięcznych wspomnień o minionym pontyfikacie oraz hymnu Te Deum laudamus wyśpiewanego na zakończenie liturgii. Modlitwę dziękczynną włączmy także w adorację Najświętszego Sakramentu podczas nabożeństwa Gorzkich Żali.
       W pierwszy czwartek miesiąca marca lub w inny dogodny dzień powszedni zapraszam ponadto wspólnoty parafialne do sprawowania Mszy św. o wybór nowego papieża. Modlitwa w tej intencji niech nam towarzyszy każdego dnia do zakończenia konklawe, które wybierze nowego Następcę św. Piotra.
      Na gorliwe przeżywanie czasu Wielkiego Postu z serca Wam błogosławię
† Andrzej Czaja