Droga krzyżowa z bł. Józefem Czempielem

I stacja pierwsza - wyrok
13 kwietnia 1940 zapadł wyrok. Owego poranka po Mszy Św. zasiadłeś w konfesjonale. Po chwili wszystko potoczyło się nagle, w pośpiechu. Musiałeś stawić czoło ostatniej drodze. Jeszcze tylko kapelusz, okulary, koc. Trzeba iść. Nawet na pożegnanie nie było czasu. Pozostały w pamięci łzy Matki.

II stacja – krzyż
Trudno przyjąć krzyż niesprawiedliwy. Wiedziałeś jednak, że nie ma innej drogi, że tylko tak możesz połączyć się z Mistrzem. W tym jednym uścisku krzyża – przyjętego wyroku, powiedziałeś Bogu swoje całkowite Fiat „Bądź wola Twoja”, do końca.
III stacja - pierwszy upadek
Trudno zapomnieć przepełnione łzami oczy i wyciągnięte w geście smutku ręce najbliższych, Matki. Ten obraz stale ci towarzyszy. Taki ból, tęsknota prowadzi do upadku. Wiedziałeś jednak, że w tym nie wolno trwać, że trzeba pójść dalej. Powstałeś.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

IV stacja - spotkanie z matką
Ta stacja była ci odległa. Nie dano ci możliwości spotkać na drodze cierpienia matki. Nie mogłeś zobaczyć jej łez współcierpienia i tęsknoty. Świadomy jej rozdartego serca z powodu rozłąki, w każdym słowie listu przesyłałeś pozdrowienie i pocieszenie: „szczególnie dla kochanej Matki”.

V stacja - Szymon
Pomóc, kiedy człowiek wygląda pomocy – to trudne, ale nie niemożliwe. Dlatego współtowarzyszy pocieszałeś, dzieliłeś dla nich chleb choć nie wiele go miałeś, pomagałeś powstawać choć i tobie brak było sił. To prawdziwa postawa szymonowa. Być dla innych, do końca.

VI stacja - św. Weronika
Przywrócić twarz człowiekowi. Szczególnie tam gdzie odbierano człowiekowi wszelką nadzieję. Nie raz próbowano wystawić na próbę twoje człowieczeństwo, twoją siłę. Pewnego razu SS-man nakazał ci ochrzcić piaskiem współ więźnia Żyda. Twój sprzeciw przywrócił mu wiarę, poczucie godności i człowieczeństwa. Twój sprzeciw stał się początkiem w jego życiu nowego.

VII stacja - drugi upadek
Często w listach powracasz z tęsknotą do parafii. To tęsknota ojca za swoimi dziećmi: „Boże Narodzenie stoi już w drzwiach. Jak chętnie chciałbym z wami w czasie wigilii pośpiewać kolędy, w moim ukochanym kościele parafialnym odprawić Mszę św. a moim kochanym parafianom udzielić błogosławieństwa w czasie bożonarodzeniowej kolędy. Ale Bóg postanowił inaczej, niech się stanie Jego wola”. Trzeba iść dalej, do zobaczenia jeśli nie tu, to w domu Ojca w niebie.

VIII stacja - płaczące niewiasty
Tyle wokół płaczu, tęsknoty, cierpienia. Każdy potrzebuje pocieszenia, dobrego słowa wparcia. „Jedni drugich brzemiona noście”. Dlatego musiałeś być mocy i nie pozwoliłeś by wszelkie doświadczenia odebrały ci pogodę ducha i równowagę. Pochylałeś się nad Chrystusem w poniżonym człowieku.

IX stacja - trzeci upadek
Cierpienie trudno przyjąć. Trudno pogodzić się z tym co nieuniknione. Za każdy razem powracasz do tego co było na początku „Bądź wola Twoja”. To daje siły by powstawać i iść dalej, bo nie wolno się poddawać.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

X stacja - odarty z godności
Nie miałeś już żadnych wątpliwości, że doświadczenie cierpienia pozbawi Cię wszelkich praw, nawet tego najcenniejszego – prawa do życia. A jeszcze tyle chciałeś zrobić: zanieść Chrystusa potrzebującym, błogosławić, pocieszać. Wszystko musiałeś zostawić, prócz nadziei pokładanej w Bogu.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

XI stacja - przybicie do krzyża
Zostańcie z Bogiem, pozdrówcie mi moich parafian w hajdukach, ja jadę na śmierć – jeżeli taka jest wola Boska. Złączony uściskiem miłości z Chrystusowym Krzyżem przyjmujesz to co nieuniknione. Dobrowolnie poddajesz się oprawcom. W każdym pchnięciu, szybkim kroku odczuwasz ból przybicia do krzyża.

XII stacja - śmierć
Śmierć była bardzo powolna. Następowała w wyniku zatrucia gazami spalinowymi w specjalnie przystosowanych do tego pojazdach transportujących więźniów. Trwało to od 5 do 7 minut. Oddech stawał się coraz płytszy. Przebacz im… - zrozumiałeś ważną lekcję Krzyża. By w końcu w ostatnim oddechu zawierzyć Bogu: W ręce Twoje Boże przyjmij ducha mego.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

XIII stacja – w ramionach matki
Trudno wyobrazić sobie co czuje matka, której nie dano pożegnać dziecka. Suchy list zawierający nieprawdziwe informacje to za mało. Ona chciał jeszcze raz przytulić, spojrzeć… Pozostała wiara i ciepłe słowa syna „pozdrówcie ukochaną matkę.” To stacja cierpiącego serca matki. To stacja matek, których szczególnym powołaniem stało się przeżyć śmierć dziecka.

XIV stacja -  grób
To ważne jest gdy mamy gdzie pójść, zapalić znicz, pobyć, porozmawiać. To ważne… Tego jednak grobu nie ma. Nawet nie wiadomo gdzie dokładnie rozsypano prochy. Na szczęście pozostaje ważne miejsce serce, z którego nikt nie wyrwie pamięci, wspomnień, ufnej modlitwy. W tym wyjątkowym miejscu niech płonie jak najdłużej znicz naszej pamięci, by nie tylko drogi swojego życia rozświetlać lecz by to światło przekazać dalej, kolejnym pokoleniom. Jako świadectwo wiary w życie zakorzenione w Chrystusie dla którego warto poświęcić wszystko nawet siebie.

Opracował ks. Rafał Bałamucki
na podstawie książki Śląski Machabeusz, autorstwa J. Kuka i Z. Hojka.