Komunikat Biskupa Opolskiego w związku z inauguracją pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka

Drodzy Diecezjanie!
W środę 13 marca 2013 r. tuż po godz. 19.00 biały dym z Kaplicy Sykstyńskiej i dzwony Bazyliki św. Piotra w Rzymie obwieściły Kościołowi i światu radosną nowinę, którą wyraził kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran słowami znanej wszystkim formuły: Annuntio vobis gaudium magnum; habemus Papam: Eminentissimum ac reverendissimum Dominum, Dominum Georgium Marium Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Bergoglio, qui sibi nomen imposuit Franciscum.
W tej ważnej godzinie Kościoła chcemy umacniać się nade wszystko wiarą w Trójjedynego Boga, który swą Opatrznością jest stale obecny we wspólnocie Ludu Bożego odkupionego Krwią Chrystusa i uświęconego łaską Ducha Świętego. Jako Kościół opolski śpiewamy hymn uwielbienia i dziękczynienia za dar Papieża Franciszka. Jednocześnie otaczamy Ojca Świętego synowską miłością i gorącą modlitwą, wypraszając obfite Boże błogosławieństwo dla Jego Piotrowej posługi.
Do takiego duchowego i modlitewnego przeżycia początku pontyfikatu Franciszka gorąco Was zachęcam. Diecezjalne Te Deum laudamus zabrzmi w katedrze w Opolu w dniu inauguracji pontyfikatu, w Uroczystość św. Józefa 19 marca 2013 r. podczas Mszy św. o godz. 18.30 z udziałem biskupów i kapłanów reprezentujących prezbiterium całej diecezji. W tym dniu zapraszam także wszystkie wspólnoty parafialne do szczególnej modlitwy i duchowej łączności z Następcą św. Piotra. Proszę, aby – w miarę możliwości – uczynić to podczas specjalnych nabożeństw, a przede wszystkim celebrować Msze św. z dziękczynnym Te Deum laudamus oraz włączyć wezwania za Ojca Świętego do modlitwy wiernych. Proszę ponadto, aby 19 marca 2013 r. o godz. 9.30 dzwony naszych kościołów oznajmiły rozpoczęcie pontyfikatu Papieża Franciszka.
Na ostatnie dni Wielkiego Postu, cały Wielki Tydzień i radosne Święta Paschalne z serca Wam błogosławię
† Andrzej Czaja
Biskup Opolski
Opole, dnia 14 marca 2013 r.