List pasterski Biskupa Opolskiego na Niedzielę Biblijną

Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi (Dz 5,29)

Drodzy Diecezjanie,
okres wielkanocny to szczególny czas umacniania naszej wiary. Wielokroć słyszymy opisy ukazywania się Jezusa uczniom po Jego zmartwychwstaniu właśnie po to, aby uwierzyli w Niego. Z relacji ewangelistów dowiadujemy się, że Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, potem dwom uczniom na drodze do Emaus i w końcu ukazał się Jedenastu. Uradowali się ujrzawszy Pana. On zaś wyrzucił im „brak wiary i upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego” (Mk 16,14). Gdy przyszedł do nich ponownie i okazał szczególną łaskę św. Tomaszowi, by mógł włożyć dłoń w Jego przebity bok, wybrzmiało mocno wyznanie wiary „niedowiarka”: „Pan mój i Bóg mój”.
Przed chwilą słyszeliśmy, jak Jezus trzeci raz ukazał się uczniom. Dostąpiło tej łaski siedmiu uczniów nad Morzem Tyberiadzkim, po tym, jak w nocy nic nie złowili. Początkowo nie rozpoznali Zmartwychwstałego. Wszyscy jednak doświadczyli mocy i owocowania Jego słowa, gdy posłuchali Jego podpowiedzi i wyciągnęli na brzeg sieć pełną wielkich ryb. Odtąd świadomie przeżywali obecność Jezusa. „Żaden nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan” (J 21,12). I wywiązał się niesamowity dialog Jezusa z Piotrem, można powiedzieć, że zostało zawarte przymierze między nimi, zwieńczone skierowanym do Piotra wezwaniem: „Pójdź za Mną!”.

Przeczytaj cały list.