Konkurs kulinarny rozwiązany

Konkurs został ogłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zawieszyc i przez Pana Sołtysa Zawieszyc p. Jacka Maćko. Tytuł konkursu „Po ciężkim dniu pracy posiłek jedno garowy” oraz „Dla osłody życia ciasteczko do wieczornej herbaty”. W czasie tej imprezy poszczególne grupy zaproszonych gości miały zaprezentować potrawy jedno garnkowe oraz łakocie. Do udziały w konkursie zaproszono nasze Stowarzyszenie Odnowy Wsi. Panie podjęły z ogromnym entuzjazmem to zdanie i ostro wzięły się do przygotowania popisowych potraw. Co to za potrawy? Danie jedno garnkowe „Giureć Bałkański”, a łakocie to ciasteczka „Samo zdrowie”. I ku wielkiej radości ale bez szczególnego zaskoczenia został osiągnięty sukces. Nasze potrawy zajęły I miejsce „Giureć Bałkański” i III miejsce ciasteczka „Samo zdrowie”. Dzięki tej ciężkiej pracy zyskaliśmy nowe sprzęty do naszej odrestaurowanej sali: mikser kuchenny, nóż, termos duży ciśnieniowy. Mam nadzieję, że stanie się to zachętą do odważnego podejmowania kolejnych wyzwań dla wspólnego dobra naszej wioski. Gratulujemy z całego serca wszystkim zwycięzcom i dziękujemy za podjęty trud. Zapraszam do skorzystania z przepisów wystawionych przez naszą wioskę potraw.

„Giureć Bałkański”
ok. 3 kg mięsa wieprzowego, 5 papryk, 5 cebul, 1 por, 1 seler, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 główka czosnku, ok. ½ kg pieczarek, 4 cukinie, 2 bakłażany, 6 ziemniaków, pomidory w puszce, świeży lubczyk, pietruszka – kostka, ziele angielskie, listek laurowy, vegeta, czerwona papryka, mielona (słodka), czubryca, olej do smażenia, trochę mąki ziemniaczanej.

Cebulę kroimy w kostkę i obsmażamy, następnie dodajemy pokrojone mięso w kostkę i oprószone mąką ziemniaczaną. Gdy mięso jest miękkie dodajemy jarzyny pokrojone w kostkę: marchew, pietruszką, ziemniaki oraz świeży lubczyk i natkę pietruszki. Gdy jest już wszystko miękkie dodajemy resztę jarzyn – pokrojonych w kostkę. Na koniec dodajemy pomidory w puszce, koncentrat pomidorowy i doprawiamy do smaku w/w przyprawami.

2 szklanki płatków owsianych, 1 ¾ szklanki mąki pszennej, 1 kostka masła, jajka od 4 (ile potrzeba), 1 szklanka cukru trzcinowego, 2 cukry waniliowe, 1 łyżeczka sody, 1 szklanka: - kokosu, - siekanych orzechów, - siekanej gorzkiej czekolady, - rodzynki, - siekana żurawina.
Składniki połączyć i dobrze ze sobą wymieszać. Robić małe kulki następnie spłaszczyć i piec w piecu do 15 min w temperaturze 150° C.

Zobacz zdjęcia.