Konkurs kulinarny rozwiązany

Konkurs został ogłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zawieszyc i przez Pana Sołtysa Zawieszyc p. Jacka Maćko. Tytuł konkursu „Po ciężkim dniu pracy posiłek jedno garowy” oraz „Dla osłody życia ciasteczko do wieczornej herbaty”. W czasie tej imprezy poszczególne grupy zaproszonych gości miały zaprezentować potrawy jedno garnkowe oraz łakocie. Do udziały w konkursie zaproszono nasze Stowarzyszenie Odnowy Wsi. Panie podjęły z ogromnym entuzjazmem to zdanie i ostro wzięły się do przygotowania popisowych potraw. Co to za potrawy? Danie jedno garnkowe „Giureć Bałkański”, a łakocie to ciasteczka „Samo zdrowie”. I ku wielkiej radości ale bez szczególnego zaskoczenia został osiągnięty sukces. Nasze potrawy zajęły I miejsce „Giureć Bałkański” i III miejsce ciasteczka „Samo zdrowie”. Dzięki tej ciężkiej pracy zyskaliśmy nowe sprzęty do naszej odrestaurowanej sali: mikser kuchenny, nóż, termos duży ciśnieniowy. Mam nadzieję, że stanie się to zachętą do odważnego podejmowania kolejnych wyzwań dla wspólnego dobra naszej wioski. Gratulujemy z całego serca wszystkim zwycięzcom i dziękujemy za podjęty trud. Zapraszam do skorzystania z przepisów wystawionych przez naszą wioskę potraw. 

„Giureć Bałkański”
ok. 3 kg mięsa wieprzowego, 5 papryk, 5 cebul, 1 por, 1 seler, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 główka czosnku, ok. ½ kg pieczarek, 4 cukinie, 2 bakłażany, 6 ziemniaków, pomidory w puszce, świeży lubczyk, pietruszka – kostka, ziele angielskie, listek laurowy, vegeta, czerwona papryka, mielona (słodka), czubryca, olej do smażenia, trochę mąki ziemniaczanej.

Cebulę kroimy w kostkę i obsmażamy, następnie dodajemy pokrojone mięso w kostkę i oprószone mąką ziemniaczaną. Gdy mięso jest miękkie dodajemy jarzyny pokrojone w kostkę: marchew, pietruszką, ziemniaki oraz świeży lubczyk i natkę pietruszki. Gdy jest już wszystko miękkie dodajemy resztę jarzyn – pokrojonych w kostkę. Na koniec dodajemy pomidory w puszce, koncentrat pomidorowy i doprawiamy do smaku w/w przyprawami.


Ciasteczka „Samo zdrowie”
2 szklanki płatków owsianych, 1 ¾ szklanki mąki pszennej, 1 kostka masła, jajka od 4 (ile potrzeba), 1 szklanka cukru trzcinowego, 2 cukry waniliowe, 1 łyżeczka sody, 1 szklanka: - kokosu, - siekanych orzechów, - siekanej gorzkiej czekolady, - rodzynki, - siekana żurawina.
Składniki połączyć i dobrze ze sobą wymieszać. Robić małe kulki następnie spłaszczyć i piec w piecu do 15 min w temperaturze 150° C.

Zobacz zdjęcia.

 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.