Odwiedziły nas dzieci z Kietrza

alt4 lipca do naszej parafii zawitały dzieci z Domu Pomocy Społecznej z Kietrza wraz ze swoimi opiekunkami Siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi i p. Hubertem. W spotkanie zaangażowały się dzieci i młodzież z Dziećmarowa. Od samego początku, ku pociesze serc, zaczęła się zabawa. Nie brakowało atrakcji, które miały uprzyjemnić przyjazd dzieci do naszej wsi. Była zabawa z piłką, poznawanie wsi przez spotkanie z naturą: pieski, króliki, prosiaczek (którego potem trudno było złapać) i krowy. Przejażdżka na bryczce zaprzężonej w konie, była niewątpliwie największą atrakcją. Nie brakowało też pierwszych przełomów, w grupie dzieci z Kietrza była Natalka, która bała się zwierząt i po pewnym czasie zaczęła się im nie tylko przyglądać, ale także głaskać. Brawo Natalka!!! Na grillu piekły się kiełbaski, a lodówce czekało przepyszne ciasto ptasie mleczko z świeżymi truskawkami – tylko dla głodnych. Na koniec poszliśmy przez wieś „bez worka z piaskiem” i dotarliśmy do naszego Kościoła. A tam we wspólnej modlitwie podziękowaliśmy Bogu za miniony dzień. W modlitwie przewodziła Ewa, która przepięknym głosem podziękowała Matce Bożej w piosence „Maryjo Śliczna Pani”. Dziękujemy Ci Ewo!!!! Po wspólnej modlitwie pozostał czas na pyszne łakocie, które czekało w lodówce. W czasie pałaszowania smakołyku dzieci wręczyły wszystkim obecny przepiękne pamiątki, które same wykonały. Dziękujemy!!! I tak przyszedł moment odjazdu. Pragnę serdecznie podziękować za zorganizowanie tego czasu Państwu Ewie i Darkowi Pietrucha, za grillowanie i niezwykłe żywe atrakcje, Panu Jerzemu Kubat za konną przejażdżkę, Państwu Kandziora za bliskie spotkanie z dostojnymi krowami, Panu Sołtysowi Józefowi Śrutwa za wsparcie tego spotkania. Pragnę szczerze i serdecznie podziękować dzieciom i młodzieży naszej parafii za bycie, za wsparcie, za dobrą zabawę i atmosferę, za pomoc i serdeczność, jestem szczerze wzruszony i zbudowany Waszą tak wspaniałą postawą. Dziękuję i do zobaczenia zaś!!!!
 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.