XXXVII Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę

W dniach 18 VIII - 24  VIII  2013 r. odbędzie się XXXVII Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Wzorem ubiegłych lat wierni pielgrzymować będą w pięciu strumieniach: z Nysy, Opola, Raciborza, Głubczyc i Kluczborka.
Zachęcając do podjęcia trudu pielgrzymiego przewodnik pielgrzymki opolskiej pisze:
„Siostry i Bracia! „Być solą ziemi” – tak brzmi przewodnia myśl programu duszpasterskiego w naszej Ojczyźnie na ten rok. Wpisuje się on bardzo dobrze w ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI Rok Wiary (11.10.2012 – 24.11.2013), w którym realizujemy naszą Pielgrzymkę. Jest zatem naszym obowiązkiem nie tylko podjęcie tematyki wiary, ale też próba zanurzenia się w jej źródłach oraz ożywienia głębokiej wiary w swoim sercu. Łączy się z taką postawą potrzeba modlitwy za tych, którzy nie wierzą, poszukują, błądzą, a także za tych, którzy bluźnią, prześladują i wiarę z serc wyrywają. Ważnym jest, aby cała nasza postawa na Pielgrzymce była prawdziwym świadectwem wiary. Pomocą będą towarzyszące nam w liturgii pielgrzymkowej symbole – świeca Roku Wiary i bryła soli, a także księgi Pisma świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego i dokumentów Soboru Watykańskiego II. Na zakończenie tegorocznej Pielgrzymki ze światłem w dłoni będziemy odnawiać przyrzeczenia Chrztu świętego. Oby nikomu nie zabrakło ducha wiary, gorliwości i wytrwałości na pielgrzymim szlaku – czego szczególnie życzę tym, którzy na Jasną Górę wyruszyli po raz pierwszy. Wszystkie niedogodności niech będą przezwyciężone duchem ofiarnej miłości i wzajemnej życzliwości, a serdeczną modlitwę jedni za drugich dołączmy do wszystkich naszych pielgrzymkowych intencji.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam – Szczęść Boże!
Ks. Marcin Ogiolda”
 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.