70 rocznica mordu na polskich mieszkańcach Huty Pieniackiej

huta-pieniackaTo „już” albo „zaledwie” 70 lat od tych strasznych, dramatycznych wydarzeń w Hucie Pieniackiej. A pamięci wciąż nie brakuje. W niejednym oku kręci się łza, łza tęsknoty, bólu i nadziei. Dlatego już po raz jedenasty w naszej parafii Babice odbyły się uroczystości upamiętniające 70 rocznicę mordu, dokonanego przez Ukraińców służących w 4. pułku policyjnym SS, na polskich mieszkańcach Huty Pieniackiej na Kresach Wschodnich. W niedzielę 02. 03 Mszą Św., złożeniem kwiatów i zniczy pod tablicą pamiątkową uczciliśmy cześć ich pamięci. Niezwykle wzruszającym momentem była chwila przypomnienia słów dziadka pani Małgorzaty Gośniowskiej-Kola, które najbliżsi traktują jak duchowy testament: „Kto z was przeżyje zmówcie Ojcze nasz…”. Trwaliśmy w modlitewnej zadumie. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji kresowych - w tym przedstawiciele Stowarzyszenia Huta Pieniacka, samorządowcy, młodzież, harcerze, posłowie oraz przedstawiciele władz województwa.

Wszystkim składam Serdeczne Bóg zapłać za obecność, modlitwę i pamięć.

Zdjęcia w galerii zdjęć.