Parafialne Święto Rodziny 2014

parafialne-swieto-rodziny2014Ile to razy powtarzamy wszystko co dobre szybko przemija, ale tak jest i nic w tym dziwnego, bo co trwa za długo w końcu może się obyć. I tak było tym razem, kiedy już po raz czwarty spotkaliśmy się na Święcie Rodziny, by we wspólnej zabawie podziękować za nasze rodziny i za rodzinę rodzin jaką jest nasza Parafia. Ponadto był to czas by podziękować za te niezwykłe minione święta ku czci dzieci i rodziców oraz świętowac rozpoczęcie wakacji. Ten czas spędziliśmy razem w tym niezwykłym roku, który w naszej diecezji mija pod hasłem: Rodzina Miłością Wielka.
Naszczęśccie i w tym roku dopisała pogoda i nasza parafialna rodzina, która pokazała się w swojej sile na co jeszcze ją stać. Zabawa trwała długo i intensywnie, a dobrej atmosferze towarzyszyła rozmowa i muzyka płynąca z głośników małej wieży. Mielismy tez przez chwilę cudownych Gości z Sachalina, którzy mieli okazję zobaczyć jak potrafimy się dobrze bawić i spędzać czas razem w naszych wspólnotach. Dzieci pod czujnym okiem p. Wiesi Tarnowskiej rozgrywały zawody w których każdy był wygrany. Niestety przeciągana lina nie wytrzymała i wszyscy poobijali sobie siedzenia, naj bardziej poszkodowanym był mały Wiktor Niewola, który po interwencji cioci znósł dzielnie ból i wrócił do zabawy. W tym miejscu chciałby serdecznie podziękować Wszystkim zaangażowanym w to niezwykłe dzieło. Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tych niezwykłych chwil: p. Sołtysowi i Radom parafialnej i Sołeckiej, wolontariuszom,  p. Janowi Kubat za coroczne atrakcje konne, dzielnemu p. Dariuszowi za dzielne trwanie przy grillu choć z góry lał się żar. Dziękuję Paniom za cudowne wypieki. Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim Ludziom Dobrych Serc. Serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!!!

Zdjęcia ze Święta Rodziny.

 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.