Pokaz najpiękniejszych koron

korona-dozynkiZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W POKAZIE NAJPIĘKNIEJSZYCH KORON  DOŻYNKOWYCH W GMINIE BABORÓW podczas Dożynek Gminnych – Obchody Dożynek w Dziećmarowie w dniu 06.09.2014r.

1. ORGANIZATOR I FUNDATOR NAGRÓD W POKAZIE: Organizatorem nagród, dyplomów w konkursie jest Gmina Baborów

2. MIEJSCE KONKURSU: Plac parafialny przy Kościele w Dziećmarowie

3. TERMIN: 6 września 2014 roku - rozpoczęcie konkursu o godz. 15.00.

4. CEL
-Kultywowanie cennych aspektów życia mieszkańców wsi i obszarów wiejskich;
-Popularyzacja tradycji ludowych dotyczących twórczości artystycznej;
-Prezentacja bogactwa plonów.

5. RODZAJ POKAZU: Pokaz najpiękniejszych koron w Gminie Baborów- w pokazie biorą udział korony dożynkowe z  wszystkich sołectw Gminy Baborów;

WAŻNE !!!    
Z tradycją dożynek, ściśle związany jest symbol, jakim jest korona i wieniec dożynkowy. Symbole te wymagają zaangażowania, cierpliwości i misternej pracy tworzących je osób. Podstawą korony jest szkielet – metalowa spawana konstrukcja na kształt tradycyjnych wzorów jak korona, serce, krzyż, łódź itp. Konstrukcja powinna być jedynym elementem natury nieożywionej. Pozostałe materiały wykorzystywane do dekoracji muszą stanowić dary natury jak: kłosy, ziarna, kwiaty, owoce czy warzywa. Tegoroczne korony dożynkowe  powinny łączyć w sobie różnorodność techniczną i stanowić wspólne dzieło tworzących je gospodyń i gospodarzy.

6. UCZESTNICTWO:
•    Delegacje sołectw przyjeżdżają na swój koszt;
•    Uczestnicy delegacji powinni mieć ze sobą dokument stwierdzający ich tożsamość;
•    Miejscem spotkania delegacji jest plac przy Kościele w Dziećmarowie
•    Delegacje z koronami  powinny mieć ze sobą plansze  informacyjne zawierające nazwę sołectwa.

7. ZGŁOSZENIE UDZIAŁU: W pokazie mogą wziąć udział tylko  sołectwa, które powiadomiły organizatora   o uczestnictwie w   do dnia 01.09.2014 roku na adres mailowy Gminnego Ośrodka Kultury w Baborowie Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie 77 4036938, 77 4036939.                

8. KOMISJA POKAZU: Komisja pokazu będzie składała się z trzech osób,  wytypowanych przez Dyrektora GOK-u i Burmistrza Gminy Baborów.

9. NAGRODY: Przewidziane dyplomy oraz  nagrody rzeczowe w postaci sprzętu AGD  dla wszystkich uczestniczących sołectw w  pokazie koron dożynkowych w dniu 6 września 2014 roku.

 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.