Odwiedziny Dzieci z Kietrza

altZobaczyć uśmiech dziecka bezcenne. Bo właśnie uśmiech szczególnie towarzyszył naszemu tegorocznemu spotkaniu z dziećmi z Domu Pomocy Społecznej z Kietrza wraz ze swoimi opiekunkami Siostrą Bogusławą ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, p. Hubertem i p. Joanną. I tym razem nie zabrakło zapału naszym dzieciom i młodzieży z naszej parafii. Spotkanie to czas spędzony w gronie osób, by go uprzyjemnić musimy poznać swoje imiona i tak zaczęliśmy pierwszą zabawę z piłką, każdy kto złapał musiał powiedzieć swoje imię, usłyszeliśmy: Dorota, Joanna, Zosia, Tomek, Hubert, Danuta itd….. Potem podzielone grupy bawiły się na przemian piłką lub ringo. Zanim wyszliśmy na wioskę by spotkać się ze stworzeniem Boży, małe co nieco ze słodkości. Dzięki ofiarności drogich parafian można rzec stoły się uginały pod smakołykami. Potem spotkanie z panem królikiem i miss Piggi. Natura bajkowo. Po przejściu kolejny metrów stanęła przed nami dostojna pani krowa, o i przemówiła muuuuuuuuuuuuuuuu….. Zmęczenie u dzieci zregenerowała pyszna zupa przygotowana wcześniej przez Panie i Młodzież naszej wioski, przy moim skromnym udziale. Jak i w zeszłym roku tak i tym razem przejażdżka na bryczce zaprzężonej w konie, była niewątpliwie największą atrakcją. I jeszcze coś na schłodzenie w czekoladzie. Oczywiście nie brakował zmartwień, bo niebo coś na chwilę przybrało wygląd ponury i zaczęło dość gwałtownie kasłać gromami. Jak zobaczycie na zdjęciach kochliwa Zosia zaczęła radośnie podrywać naszych chłopaków. Brawo panowie dzielnie znieśliście te zaloty, które tak naprawdę były gestem ważnej dla Zosi przyjaźni. Wołanie odjazd to zawsze trudny moment, bo uświadamia nam, że znów coś za nami. Pragnę serdecznie podziękować Panu Jerzemu Kubat za konną przejażdżkę, naszy gospodarzom za radosne spotkanie z codziennością naszego życia: Państwu Ewie i Darkowi Pietrucha, Państwu Barbarze i Janowi Kandziora. Dziękuję Panu Sołtysowi Józefowi Śrutwa za wsparcie tego spotkania. Dziękuję Wam Drodzy Parafianie za cudne smakołyki, które są zawsze przejawem Waszej życzliwości i troski o drugiego człowieka.  Dziękuję dzieciom i młodzieży naszej parafii za to, że znów mogłem tak bardzo liczyć na Wasze zaangażowanie i troskę o pobyt radosny naszych miłych gości. Jeszcze raz z całego serca dziękuję i jak Bóg da do zobaczenia za rok!!!!

Zobacz zdjęcia w galerii zdjęć.

 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.