Dożynki 2014

Tegoroczne Dożynki zaliczamy już do czasu przeszłego. Czas płynie. Zresztą najpełniej odzwierciedla to wydarzenie, właśnie życie na wsi. To w zaciszu człowiek jeszcze bardziej dostrzega nieodwracalność przemijania. Jeszcze niedawno pola ubrane w kłosy, dziś już widoczna przeorana ziemia. I tak rok za rokiem. Niestety ten rok nie był dla ludzi ziemi zbytnio łaskawy, bo trza było Bogu plony wyrywać. Ledwie musnęło słońce, a tu już za chwilę deszcz znów podlewa. Może to jednak jakiś znak, może to niebiańskie przypomnienie o właściwym porządku świata. Niestety w ludzkiej słabości zbyt łatwo zapominamy, kto jest Panem tego wszystkiego. A przecież wyśpiewujemy w jednej ważnej pieśni:
altBoże z twoich rąk żyjemy,
Choć naszymi pracujemy;
Z ciebie plenność miewa rola,
My zbieramy z twego pola.

Wszystko cię mój Boże chwali:
Aleśmy i to poznali,
Że najmilszą ci się zdała,
Pracującej ręki chwała.

Co rządzisz ziemią i niebem,
Opatrz dzieci twoje chlebem;
Ty nam daj urodzaj złoty,
My ci dajem trud i poty.

Kiedyś przyjdziem na godzinę
Gdy kończąc ziemską gościnę,
Z Łazarzem po naszym zgonie,
Odpoczniemy na twem łonie.


Idąc tą drogą nie wolno poddawać się zwątpieniu, w Bogu nadzieję pokładając w przyszłość z odwagą spoglądać. W tym roku przeżywaliśmy Dożynki Parafialne w Babicach i Bernacicach, natomiast w Dziećmarowie mieliśmy okazję gościc całą naszą gminę. Sami widzicie, że się działo, o odpoczynek nawet trudno było. Ale warto podjąć trud witania ważnych gość, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Warto podjąć ten trud odpowiedzialności gospodarza, jakim w tym roku była nasza wioska, która tak bardzo wypiękniała. A jak Bóg da i sił starczy, to, kto wie……??????
Pragnę serdecznie podziękować Wszystkim zaangażowanym w to nasze uroczyste dziękowanie i życzyć Wam wielu Bożych chwil. Dziękuję naszym wszystkim Starościnom i Starostą. Dziękuję żeńcom. Dziękuję za wszelką oprawę muzyczną tych wydarzeń. Serdecznie dziękuję władzom naszej gminy za zaufanie, że podołamy temu ważnemu zadaniu i za tak wielkie wsparcie na ręce: Pani Burmistrz Elżbiecie Kielskiej, Pani Dyrektor GOK Lidi Piecha, Prezesowi ZUK Panu Tomaszowi Krupa. Jeszcze raz pragnę wyrazić moje podziękowanie Wszystkim za wszelką okazaną życzliwość i dobro, za zaangażowanie w przygotowanie tych niezwykłych uroczystości serdeczne Bóg zapłać!!!!

Zdjęcia w galerii zdjęć.

Zapraszamy do zobaczenia nowych zdjęć w kolejnej galerii.

 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.