Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan 2015

W dniach 17-25.01.2014 r. będziemy po raz kolejny obchodzić Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa: „Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«”. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Brazylii.. W diecezji opolskiej z tej okazji przygotowano cały szereg nabożeństw i spotkań poświęconych sprawie jedności chrześcijan.

Oto ich program:

17.01.2015 (sobota)
– Opole, godz. 16.30 – XXV Ekumeniczny Koncert Kolęd w kościele OO. Franciszkanów. Wystąpią: Chór Wyższobramski z parafii ewangelickiej w Cieszynie; Chór „Laudate Dominum” z parafii bł. Czesława w Opole; Chór „Cantabile” z Dobrzenia Wielkiego.
18.01.2015 (niedziela)
– Opole, godz. 16.00 – ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. Wojciech Pracki (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu); kazanie: bp Rudolf Pierskała.
– Opole, godz. 10.15 – Msza św. w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie - ks. mitrat prof. Janusz Czerski; kazanie – ks. dr Jurij Szczurko.
– Kluczbork, godz. 15.00 – Nabożeństwo ekumeniczne Słowa Bożego w kościele ewangelickim Zbawiciela. Przewodniczy: ks. Paweł Szwedo (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Kluczborku); kazanie: ks. Bernard Jurczyk (proboszcz rzymskokatolickiej parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku). Po nabożeństwie agapa z udziałem rzymskokatolickiego i ewangelickiego duchowieństwa Ziemi Kluczborskiej.
19.01.2015 (poniedziałek)
– Opole, godz. 10.00 – Uroczysta Liturgia Chrztu Pańskiego w obrządku bizantyjskim z Wielkim Poświęceniem Wody w kościele św. Aleksego. Przewodniczenie i kazanie – ks. mitrat prof. Janusz Czerski
– Karczów, godz. 17.00 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. Sławomir Fonfara (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Brzegu); kazanie: ks. Marcin Bonk (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Dąbrowie).
– Opole, godz. 20.05 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w Międzydiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym (kościół seminaryjno-akademicki pw. św. Jadwigi). Przewodniczy: ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser.
19.01–24.01.2015 – Wystawa ikon dyplomowych studentów studiówpodyplomowych na Wydziale Teologicznym UO „Ikonopisarstwo. Studium chrześcijańskiego Wschodu” w holu auli WTUO, Opole, ul. Drzymały 1a
21.01.2015 (środa)
– Opole, godz. 11.30-13.00 – Seminarium otwarte na Wydziale Teologicznym UO pt.: „Perspektywy rozwoju ruchu ekumenicznego”. Wprowadzenie do dyskusji: ks. mgr Wojciech Pracki (perspektywa Kościołów luterańskich); ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser (perspektywa Kościołów prawosławnych); ks. prof. dr hab. Piotr Jaskóła (perspektywa Kościoła rzymskokatolickiego).
24.01.2015 (sobota)
– Opole, Wydział Teologiczny UO – Sympozjum ekumeniczne: godz. 14.00 – ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki, Wprowadzenie do prezentowanych ikon. Etos ikonografa; godz. 14.30 – ks. prof. dr hab. Piotr Jaskóła, Ekumeniczny wymiar ikony; godz. 15.00 – ks. mgr Wojciech Lippa, Recepcja ikony współcześnie; godz. 16.00 – zamknięcie sympozjum i wystawy ikon.
25.01.2015 (niedziela)
– Opole, godz. 10.15 – Liturgia Eucharystyczna w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie i kazanie: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
– Pokój, godz. 15.00 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczy: ks. Krzysztof Rusinek (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Pokoju); kazanie: ks. Eneasz Kowalski (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pokoju).
– Opole, godz. 16.00 – Msza św. w katedrze opolskiej na zakończenie ogólnopolskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan z udziałem członków Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, biskupów Metropolii Górnośląskiej, biskupów prawosławnych i biskupów ewangelickich. Homilię wygłosi: bp dr Marian Niemiec.
15.02.2015 (niedziela)
– Olesno, godz. 18.00 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim Krzyża Chrystusowego. Przewodniczy: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich i duszpasterz ewangelickiej wspólnoty w Oleśnie); kazanie: ks. Walter Lenart (proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie).

 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.