Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan 2015

W dniach 17-25.01.2014 r. będziemy po raz kolejny obchodzić Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa: „Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«”. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Brazylii.. W diecezji opolskiej z tej okazji przygotowano cały szereg nabożeństw i spotkań poświęconych sprawie jedności chrześcijan.

Oto ich program:

17.01.2015 (sobota)
– Opole, godz. 16.30 – XXV Ekumeniczny Koncert Kolęd w kościele OO. Franciszkanów. Wystąpią: Chór Wyższobramski z parafii ewangelickiej w Cieszynie; Chór „Laudate Dominum” z parafii bł. Czesława w Opole; Chór „Cantabile” z Dobrzenia Wielkiego.
18.01.2015 (niedziela)
– Opole, godz. 16.00 – ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. Wojciech Pracki (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu); kazanie: bp Rudolf Pierskała.
– Opole, godz. 10.15 – Msza św. w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie - ks. mitrat prof. Janusz Czerski; kazanie – ks. dr Jurij Szczurko.
– Kluczbork, godz. 15.00 – Nabożeństwo ekumeniczne Słowa Bożego w kościele ewangelickim Zbawiciela. Przewodniczy: ks. Paweł Szwedo (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Kluczborku); kazanie: ks. Bernard Jurczyk (proboszcz rzymskokatolickiej parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku). Po nabożeństwie agapa z udziałem rzymskokatolickiego i ewangelickiego duchowieństwa Ziemi Kluczborskiej.
19.01.2015 (poniedziałek)
– Opole, godz. 10.00 – Uroczysta Liturgia Chrztu Pańskiego w obrządku bizantyjskim z Wielkim Poświęceniem Wody w kościele św. Aleksego. Przewodniczenie i kazanie – ks. mitrat prof. Janusz Czerski
– Karczów, godz. 17.00 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. Sławomir Fonfara (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Brzegu); kazanie: ks. Marcin Bonk (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Dąbrowie).
– Opole, godz. 20.05 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w Międzydiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym (kościół seminaryjno-akademicki pw. św. Jadwigi). Przewodniczy: ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser.
19.01–24.01.2015 – Wystawa ikon dyplomowych studentów studiówpodyplomowych na Wydziale Teologicznym UO „Ikonopisarstwo. Studium chrześcijańskiego Wschodu” w holu auli WTUO, Opole, ul. Drzymały 1a
21.01.2015 (środa)
– Opole, godz. 11.30-13.00 – Seminarium otwarte na Wydziale Teologicznym UO pt.: „Perspektywy rozwoju ruchu ekumenicznego”. Wprowadzenie do dyskusji: ks. mgr Wojciech Pracki (perspektywa Kościołów luterańskich); ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser (perspektywa Kościołów prawosławnych); ks. prof. dr hab. Piotr Jaskóła (perspektywa Kościoła rzymskokatolickiego).
24.01.2015 (sobota)
– Opole, Wydział Teologiczny UO – Sympozjum ekumeniczne: godz. 14.00 – ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki, Wprowadzenie do prezentowanych ikon. Etos ikonografa; godz. 14.30 – ks. prof. dr hab. Piotr Jaskóła, Ekumeniczny wymiar ikony; godz. 15.00 – ks. mgr Wojciech Lippa, Recepcja ikony współcześnie; godz. 16.00 – zamknięcie sympozjum i wystawy ikon.
25.01.2015 (niedziela)
– Opole, godz. 10.15 – Liturgia Eucharystyczna w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie i kazanie: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
– Pokój, godz. 15.00 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczy: ks. Krzysztof Rusinek (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Pokoju); kazanie: ks. Eneasz Kowalski (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pokoju).
– Opole, godz. 16.00 – Msza św. w katedrze opolskiej na zakończenie ogólnopolskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan z udziałem członków Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, biskupów Metropolii Górnośląskiej, biskupów prawosławnych i biskupów ewangelickich. Homilię wygłosi: bp dr Marian Niemiec.
15.02.2015 (niedziela)
– Olesno, godz. 18.00 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim Krzyża Chrystusowego. Przewodniczy: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich i duszpasterz ewangelickiej wspólnoty w Oleśnie); kazanie: ks. Walter Lenart (proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie).