Jałmużna Wielkopostna 2015

skarbonka-caritas

746 tysięcy skarbonek z hasłem Wiara i Miłosierdzie trafi do polskich domów z okazji rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego oraz Diakonię Kościoła Ewangelickiego. Datki zbierane przez młodzież i dzieci odmawiające sobie słodyczy i innych prostych przyjemności przeznaczone zostaną na pomoc osobom chorym i starszym.
 Celem akcji Jałmużna Wielkopostna jest zwrócenie uwagi na kondycję i potrzeby osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. Zebrane środki rozdysponowane zostaną przez Caritas parafialne i diecezjalne.
Skarbonkę Jałmużny Wielkopostnej może otrzymać każdy. Akcja jest jednak szczególnie promowana przez Szkolne Koła Caritas, których jest w Polsce blisko 4900 i przez Parafialne Zespoły Caritas, których funkcjonuje 5000. Młodzież w środowiskach szkolnych uwrażliwiana jest na potrzeby i problemy osób starszych i chorych, członkowie Parafialnych Zespołów Caritas zaś, bezpośrednio służą osobom potrzebującym na terenie parafii. Łącznie posługuje w Polsce  blisko 100 000 wolontariuszy Caritas.
– W  świecie, w którym tak wiele jest egoizmu i nastawienia na szybki zysk, osoby starsze i chore często są pomijane i niezauważane. Odmawiając sobie czegoś drobnego w czasie Wielkiego Postu, pomyślmy o tych, którzy często są samotni i potrzebują pomocy – powiedział ksiądz Marian Subocz dyrektor Caritas Polska.
Bardzo ważny jest ekumeniczny wymiar akcji. Od kilku lat uczestniczą w niej organizacje charytatywne kościołów Ewangelickiego i Prawosławnego. Skarbonki oznaczone symbolami organizacji charytatywnych Eleos i Diakonii trafią do parafii ewangelickich i prawosławnych w Polsce.
Akcję można również wspomóc, wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 kosz 2,46 z VAT lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem Jałmużna Wielkopostna.
O swojej działalności na rzecz osób chorych i starszych Caritas będzie informowała w okresie Wielkiego Postu na stronie www.jalmuzna-akcjecaritas.com