Biskup Opolski powołał Kapitułę Odnowy Katedry Opolskiej

Komunikat Biskupa Opolskiego dotyczący powołania Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej

Drodzy Diecezjanie!

katedra-opoleOd wielu lat parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu podejmuje liczne prace konserwatorskie w trosce o naszą zabytkową Katedrę, która jest kościołem biskupim, a zarazem pełni funkcję świątyni parafialnej. Prace te są podejmowane ze względu na stan wnętrza naszej Katedry oraz jej murów wewnętrznych, które wymagają pilnej renowacji.

Aby zintensyfikować te działania, 1 stycznia 2015 roku powołałem Kapitułę Odnowy Katedry Opolskiej, której celem są działania promujące odnowę zabytkowego kościoła. W skład Kapituły wchodzą ludzie różnych stowarzyszeń i instytucji, mediów publicznych i kościelnych, uczelni wyższych, mecenasów kultury i sztuki, artystów oraz innych. Uroczysta inauguracja działalności Kapituły będzie miała miejsce 8 marca 2015 roku, o godz. 10.30 podczas Mszy Świętej w Katedrze Opolskiej.

Na dzieło odnowy Katedry pragnę uwrażliwić wszystkich drogich diecezjan. Kościół katedralny jest przecież Matką wszystkich kościołów w diecezji. To z tej świątyni wychodzą wyświęceni tutaj diakoni, kapłani i biskupi, którzy potem są posłani, aby głosić Ewangelię.

Dlatego – Drodzy Bracia i Siostry – zwracam się do Was o zrozumienie i wsparcie działań parafii katedralnej oraz powołanej Kapituły, bo ten szczególny kościół jest również naszym dziedzictwem duchowym, kulturowym i historycznym. Niech nasza wspólna troska o odnowę opolskiej Katedry będzie wyrazem wielkiej wdzięczności dla pokoleń, które uświęcały się w tym kościele, ale również odzwierciedleniem naszej wiary, którą odpowiedzialnie chcemy przekazać następnym pokoleniom.

ks. Andrzej Czaja, Biskup Opolski