Apel o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu

pomagam-nepalW związku z trzęsieniem ziemi w Nepalu Caritas Polska uruchomiła zbiórkę środków na pomoc ofiarom. Pieniądze można wpłacać na konto Caritas Polska z dopiskiem Nepal lub wysłać SMS o treści POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT). Na pierwszą pilną pomoc dla poszkodowanych Caritas Polska przekazuje 30 000 Euro.

Liczba ofiar śmiertelnych w Nepalu przekroczyła 7 200 osób. Blisko 8 mln osób zostało poszkodowanych. Niestety liczba ofiar wciąż rośnie. Międzynarodowa wspólnota Caritas zgromadziła do tej pory 3 mln euro na najpilniejszą pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Caritas Internationalis z siedzibą w Watykanie ogłosiła międzynarodową akcję pomocowo-ratowniczą. Wyspecjalizowane zespoły interwencyjne znajdują się na miejscu tragedii, jednocześnie Caritas Nepal zasilona przez zespoły specjalistyczne i wolontariuszy z innych krajów udziela bezpośredniej pomocy.

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił przed południem czasu lokalnego. Jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części Nepalu. Pół godziny później doszło do kolejnego wstrząsu o sile 6,6 w skali Richtera. Później miała miejsce seria kolejnych, ale już słabszych wstrząsów.

„Priorytetem jest ratowanie życia, jednak wielu ludzi straciło swoje domy i przebywa obecnie na ulicach. Staramy się zapewnić im jedzenie i tymczasowe schronienie” – powiedział o. Perumana.

Sobotnie trzęsienie ziemi w Nepalu było najsilniejszym od 81 lat. Pomoc ofiarom napływa z całego świata. W niedzielę rano z Polski wyruszyła dwie grupy ratowników. Na miejscu jest ekipa Caritas Nepal.