Święto Dziękczynienia 2015

swieto-dziekczynienia2015Jak co roku – 7 czerwca 2015 roku będziemy obchodzić Święto Dziękczynienia, które szczególne swoje miejsce ma przy Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie. W tym roku odbywać będzie się pod hasłem „Królowo Rodzin – dziękujemy i zawierzamy”, a szczególnym kontekstem historycznym będzie 70 rocznica zakończenia II Wojny Światowej.

Święto zostało ustanowione w 2008 roku przez arcybiskupa Kazimierza Nycza, lecz odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie sejmu postanowiono bowiem złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miała stać się Świątynia Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu niestety nie zrealizowano, ale w czasach współczesnych inicjatywę podjęto na nowo, budując Świątynię Opatrzności Bożej.
„Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać naszą wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki do Ojczyzny rozpoczynały się z początkiem czerwca. Dzień ten ma przypominać, że Prawdziwym Wotum jest Polska Bogu wdzięczna, a budowa Świątyni Opatrzności Bożej powinna łączyć się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków.” – piszą organizatorzy – Centrum Opatrzności Bożej.
W związku z 70 rocznicą zakończenia II Wojny Światowej szczególne miejsce wśród zaproszonych gości będzie miało Wojsko Polskie oraz organizacje harcerskie. Tradycyjnie odbędzie się procesja z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie poza uroczystą mszą św. będą miały miejsce różne wydarzenia kulturalne i koncerty. Odbędzie się też gra rodzinna „Dziękuję – bo dary otrzymuję”.
Programu obchodów Święta Dziękczynienia – 7 czerwca 2015 roku w Warszawie.
8.00 – 12.00 – procesja z kopią obrazu MB Częstochowskiej
12.00 – 14.00 – uroczysta Msza św.
14.00 – Otwarcie Miasteczka dla Dzieci, wystawy wojskowej, Teatru XXI wieku
14.00 – 15.00 – koncert Arki Noego
15.00 – 21.00 – Festiwal muzyki chrześcijańskiej „Wiara i Nadzieja”
21.00 – wspólna modlitwa uwielbienia