Wybory do Rady Parafialnej

zaznaczenieW najbliższą niedzielę rozpoczynają się w naszej diecezji wybory do parafialnych rad duszpasterskich. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, niedziela 8 listopada jest niedzielą zapowiedzi wyborów. Następna jest ostatecznym terminem zgłaszania kandydatów do rad. Cały terminarz wyborczy poniżej.
"Drogich wiernych gorąco zachęcamy do wskazania spośród siebie osób cieszących się we wspólnocie parafialnej dobrą opinią i zaangażowanych dla jej dobra, aby w strukturach parafialnej rady duszpasterskiej, przez roztropne opinie i sugestie ukierunkowane na dobro duchowe wspólnoty, wspierały proboszcza w czynieniu parafii żywą cząstką Chrystusowego Kościoła. Tych zaś, którzy zostaną wskazani, prosimy, by w duchu odpowiedzialności za Kościół przyjęli wybór i gorliwie podjęli zadania wyznaczone przez statut" - napisał bp Paweł Stobrawa w komunikacie Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu na temat wyborów.

Przeczytaj Komunikat.

Czy do rad parafialnych może kandydować osoba rozwiedziona, żyjąca w nowym związku? - Myślę, że może, pod warunkiem, iż jest osobą praktykującą i zaangażowaną w parafii, a jedno drugiego nie wyklucza. Przecież ta nieregularna sytuacja życiowa nie stawia jej poza wspólnotą Kościoła. Taka osoba w radzie parafialnej może stać się reprezentantem tych, którzy czują się wykluczeni ze wspólnoty, może zwracać uwagę na pewne pola misyjnego zaangażowania parafii, docierania do tych, którzy są "na peryferiach", o co zresztą niestrudzenie apeluje papież Franciszek. Nieodzowna jest w takim przypadku roztropność duszpasterza - tłumaczy ks. Waldemar Musioł, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Kalendarz wyborczy
8 listopada - zapowiedź wyborów do parafialnej rady duszpasterskiej w kościołach diecezji opolskiej;
15 listopada - termin końcowy zgłaszania kandydatów do PRD przez parafian (I etap). Po tej dacie proboszcz informuje kandydatów o tym, że zostali zgłoszeni i uzyskuje ich zgodę na kandydowanie oraz zamieszczenie ich nazwisk (ewentualnie innych danych) na karcie wyborczej;
22 listopada - informacja o ostatecznej liście kandydatów;
29 listopada - wybory (II etap). Po każdej Mszy św. można oddać głos - na karcie wyborczej należy postawić znak "X" przy maksymalnie 3 nazwiskach;
6 grudnia - ogłoszenie wyniku wyborów;
12 grudnia - końcowy termin składania do dyrektora Wydziału Duszpasterskiego pisemnych zastrzeżeń w sprawie formalnej poprawności wyborów.

 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.