Jałmużna wielkpostna 2016

jalmuzna-wielkopostnaDrodzy Wierni,
Szanowni Państwo,
słowo „jałmużna” w naszych czasach nie robi kariery, a gdy jest używane to raczej w negatywnym znaczeniu. Aby uniknąć wypaczania sensu jałmużny i pokazać jej prawdziwą wartość, jej praktyka potrzebuje nowych impulsów i inspiracji. Caritas Diecezji Opolskiej od 21. lat przygotowuje papierowe skarbonki jałmużny wielkopostnej. Do sięgania po nie zachęcamy przede wszystkim dzieci i młodzież. Mogą to czynić również osoby dorosłe.
W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia i w Wielkim Poście 2016, proponujemy połączenie jałmużny we wspólnym diecezjalnym projekcie i przeznaczenie jest na utworzenie łaźni Caritas dla osób bezdomnych w Opolu. Utrzymanie higieny i czystości jest pilną potrzebą ludzi bezdomnych, a równocześnie najbardziej dokuczliwą uwagą kierowaną pod ich adresem ze strony społeczeństwa.
Caritas Diecezji Opolskiej przygotowała 40 tysięcy papierowych skarbonek, które od Środy Popielcowej można bezpłatnie pobierać we wszystkich parafiach diecezji. Szczególną prośbę o upowszechnianie praktyki jałmużny wielkopostnej kierujemy do katechetów i opiekunów grup duszpasterskich, a także wolontariuszy Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas.
Osoby, które chcą wesprzeć budowę łaźni dla osób bezdomnych i uczestniczyć w dziele jałmużny wielkopostnej, mogą także wpłacić ofiarę na konto Caritas Diecezji Opolskiej: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „łaźnia dla bezdomnego”.
Ks. dr Arnold Drechsler
Dyr. Caritas Diecezji Opolskiej

 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.