Festyn rodzinny

Koniec roku szkolnego, początek wakacji oraz wcześniejsze święta Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca to doskonała okazja do spotkań i wspólnego biesiadowania. Tradycyjnie, jak co roku organizujemy w naszej wsi wspólnie z Panem Sołtysem, Księdzem Proboszczem oraz wolontariuszami, plenerowy piknik dla wszystkich mieszkańców naszej wioski.
Pan Sołtys w imieniu swoim, wolontariuszy oraz naszych strażaków powitał przybyłych mieszkańców oraz gości, którzy z racji już rozpoczętych wakacji licznie przybyli na festyn. Jak co roku nasze Panie Bernadeta Błasiak oraz Edyta Jonek przygotowały liczne, ciekawe, gry, zabawy oraz konkursy do udziału, w których nikogo nie trzeba było zachęcać. Zarówno dzieci jak i dorośli wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w przygotowanych zabawach.  Po ukończonych konkurencjach dzieciom zostały wręczone upominki, które wywołały ogromną radość na ich twarzach. Nasze maluchy i nie tylko z niecierpliwością czekały także na „swoje koniki”, które dzięki uprzejmości Pana Jana Kubat dały okazję by spędzić miłą przejażdżkę w siodle lub bryczką. Po tych wszystkich emocjach i szaleństwach wszyscy odpoczywali przy słodkim poczęstunku i kiełbaskach z grilla.
Wieczorem nasza drużyna OSP zaprezentowała zebranym pokaz iluminacji świetlnych, który wszyscy zebrani nagrodzili wielkimi brawami. Po pokazie uczestnicy obejrzeli krótki film oraz wysłuchali pogadanki nt metod i form profilaktyki uzależnień oraz na temat pracy strażaków z OSP. Na zakończenie imprezy dzieci miały okazję obejrzeć bajkę  pt. „Czarownica” na ekranie, który nasi strażacy przygotowali na boisku.
Po tak wesoło i mile spędzonym czasie wszyscy z żalem rozeszli się do domów.

Zobacz zdjęcia.

 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.