List na wakacje

W trosce o duchowy rozwój wiernych w czasie letniego wypoczynku

W tych dniach wakacyjnego wypoczynku, a dla rolników już niebawem wytężonej pracy przy żniwach, zwracam się do Was – wszystkich drogich Diecezjan – najpierw ze słowami wielkiej wdzięczności za szczodrobliwe wsparcie finansowe i wszelkie dobro wobec tych spośród nas, którzy doznali tragedii powodzi. W wyniku zbiórki przeprowadzonej 30 maja br., na konto Caritas Diecezji Opolskiej wpłynęła kwota półtora miliona złotych. Jest to największa suma jaką nasza diecezjalna Caritas zebrała do tej pory dla ofiar klęsk żywiołowych. Wszystkie ofiarowane przez Was pieniądze trafiły już do czterech tysięcy poszkodowanych rodzin. Poprzez struktury Caritas, powodzianie otrzymali także 200 ton darów rzeczowych w postaci żywności, artykułów chemicznych i dezynfekcyjnych, środków czystości i narzędzi roboczych. Poszkodowanym rolnikom dostarczono 300 ton płodów rolnych: zboża, ziemniaków, siana i koncentratów paszowych. 220 dzieci powodzian wysłano na kolonie. W czasie powodzi było też wiele wspaniałych indywidualnych form wspierania poszkodowanych. Ta samarytańska pomoc tak wielu z Was cieszy mnie bardzo i niewątpliwie buduje nasz Kościół opolski. Składam serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy nie szczędząc wysiłku i ofiar, zaradzali najpilniejszym potrzebom powodzian, a przez to pomagali im odczuć bliskość i wsparcie Boga, który zawsze jest z nami.