W jedności z prześladowanymi chrześcijanami

III Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym będziemy przeżywać w niedzielę 13 listopada. Naszej modlitwy i pomocy oczekują chrześcijanie w Sudanie – zarówno Ci z chrześcijańskiego południa, jak i żyjący w muzułmańskiej Republice Sudanu. W bieżącym roku Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym przypada 13 listopada.

Zbiórka na ten cel do puszek odbędzie się 20 listopada br.

W sposób szczególny będziemy się modlić i wspierać chrześcijan z Sudanu. – Mimo rozdziału na dwa oddzielne państwa trudno mówić o czasie pokoju – wskazuje ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Chrześcijanie w Republice Sudanu są prześladowani i dyskryminowani, zaś żyjący w Republice Sudanu Południowego – najmłodszym i najbiedniejszym państwie świata, które powstało 9 lipca tego roku – borykają się z walkami i olbrzymimi problemami. W przededniu referendum niepodległościowego w 2011 roku ponad dwa miliony ludzi, uciekając przed gwałtownymi walkami, powróciło na południe kraju. 11 mln Sudańczyków cierpi głód i nie ma dostępu do wody. Brak też pomocy medycznej, a wskaźnik śmiertelności kobiet rodzących w Południowym Sudanie należy do najwyższych na świecie.
Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowało dla wszystkich parafii w Polsce materiały duszpasterskie i katechetyczne o sytuacji chrześcijan w Sudanie. Na stronie www.pkwp.org dostępne są również materiały multimedialne. – 13 listopada poprzez Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym chcemy ukazać faktyczną sytuację chrześcijan zamieszkujących Sudan i Sudan Południowy, to jak wielką siłą i determinacją wykazali się, walcząc o swoja wiarę, o swoje życie, o swoją ziemię – mówią organizatorzy Dnia Solidarności.
Podczas III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym i w dniach kolejnych o cierpieniach chrześcijan w Sudanie będzie opowiadał biskup Macram Max Gassis. Jest on biskupem diecezji El Obeid w centralnym Sudanie. W niedzielę, 13 listopada, będzie przewodniczył Mszy św. radiowej z kościoła Św. Krzyża w Warszawie. W kolejnych dniach będzie się modlił i dzielił swoim świadectwem w Krakowie, Siedlcach, Białej Podlaskiej, Garwolinie, Poznaniu, ponownie zawita też do Warszawy.
Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od wielu lat wspiera Sudan. W latach 2005-2010 przekazało na pomoc Sudańczykom ponad 30 mln zł. W tym roku trwa akcja „Pomoc dla Sudanu”. – W ramach tej kampanii przekazaliśmy już pomoc w wysokości 40 tys. zł dla obozu dla uchodźców w Chartumie, prowadzonego przez Siostry Salezjanki, który jest schronieniem i niesie pomoc dla kilkudziesięciu tysięcy wypędzonych – mówi ks. Cisło. Dzięki tej pomocy zakonnice będą mogły także wyżywić i wykształcić dzieci z tego obozu. – W miarę zdobytych środków chcemy również wyposażyć pracownię komputerową w szkole dla dziewcząt i kobiet w Chartumie oraz kontynuować pomoc dla chrześcijan w Południowym Sudanie – dodaje dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na pomoc dla Południowego Sudanu przekazano już 120 tys. zł.
Pomoc materialną dla Sudanu można nieść, włączając się w zbiórkę do puszek przy parafii, a także – po raz pierwszy – wysyłając SMS. Do końca grudnia wystarczy wysłać SMS o treści RATUJE pod numer 72405 (koszt 2,46 zł z VAT), by wesprzeć cierpiący, ale mający nadzieję na odradzenie z ruin i zgliszcz Sudan.
Pierwsze obchody Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbyły się w 2009 roku i były poświęcone sytuacji chrześcijan w Indiach. Drugi Dzień Solidarności w 2010 roku ukazywał sytuację prześladowanych chrześcijan w Iraku.