Dzieci Maryi

Dzieci Maryi to dziewczęta, które poprzez poznawanie TAJEMNICY MARYI pragną jeszcze mocniej przybliżyć się do Boga, zwane też popularnie Mariankami. Naśladowanie Maryi pomaga im budować świat Boży. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (święto dziewcząt, a zwłaszcza Marianek), niektóre dziewczynki wstępują do Grona Dzieci Maryi. Odtąd jako Marianki pragną naśladować Matkę Jezusa, przedstawiać Jej swoje prośby i problemy, radości i smutki. W tym dniu składają także przyrzeczenie starsze Marianki i wtedy otrzymują medalik ze wstążką w odpowiednim do wieku kolorze. Marianki uczestniczą w nabożeństwach ku czci Najświętszej Maryi Panny. Szczególnym i zarazem jednym z najpiękniejszych miesięcy w kalendarzu Dziecka Maryi jest maj. W tym miesiącu każda Marianka przychodzi.


Historia Dzieci Maryi rozpoczęła się we Francji. Sięga roku 1830, gdy młodej siostrze Katarzynie Laboure objawiła się Matka Boska...
Matka Boska ubrana była w płaszcz koloru srebrzysto-niebieskiego. Jej ramiona zwrócone były ku ziemi. W pewnym momencie na jej dłoniach pojawiły się pierścienie, z których zaczęły wychodzić promienie światła. Niepokalana poleciła jej przygotować medalik, obiecała przy tym, że wszyscy, którzy będą go nosić otrzymają wiele łask. Maryja chciała również, by młode dziewczęta poświęcały się jej bardziej niż dotychczas. Na skutek tej prośby Katarzyna utworzyła stowarzyszenie Dzieci Maryi.


Cudowny Medalik
Na pierwszej stronie widnieje postać Maryi. Jej skierowane ku ziemi ręce są symbolem łask i otwartości  dla ludzi. Promienie światła oznaczają życie, zbawienie i szczęście. Glob na którym stoi jest przejawem władzy, która jest nieograniczona. Widoczny wąż u jej stóp symbolizuje zło, szatna i walkę dobra ze złem. Wokół Maryi wypisane są słowa: O MARYJO BEZ GRZECHU POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAMY.

Po drugiej stronie w samym środku znajduje się litera „M” zakończona krzyżem, który jest symbolem Jezusa ukrzyżowanego, w Nim łączy się niebo i ziemia. Pod literą zostały umieszczone dwa oznaczające miłość do Boga serca: w koronie cierniowej – Jezusa  i przebite mieczem boleści – Maryi. Widoczne gwiazdy są odzwierciedleniem dwunastu apostołów.

OBOWIĄZKI DZIECKA MARYI
1. Dziecko Maryi żyje w łączności z Bogiem
2. Bierze czynny udział w Eucharystii
3. Czci Niepokalaną i pragnie Ją naśladować
4. Często rozmawia z Bogiem na modlitwie
5. Pogłębia swoją wiedzę religijną. Uczęszcza na spotkania Dzieci Maryi
6. Kocha swoją parafię. Aktywnie włącza się w jej życie
7. Dba o religijną atmosferę w rodzinie
8. Jest wzorem ucznia
9. Spieszy bliźnim z pomocą
10. Jest apostołem wśród otoczenia
Od września zaczął się nabór Marianek aby ubogacić piękno liturgii, a na dodatek by wesprzeć w obowiązkach ministrantów. Już dziś serdecznie zapraszam. Z zaproszenie na razie skorzystały 4 dziewczynki z Dziećmarowa, ale już widać że nie brakuje im zaangażowania w podjęte przez nie obowiązki.

 

Informacje

Dziećmarów, pw. św. Michała Archanioła, Msze Święte w tygodniu poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek o godz. 18.00, środa 7.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Babice, pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Msze Święte w tygodniu o godz. 17.00, niedzielne: sobota 17.00 i niedziela 11.00, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Bernacice, pw. Trójcy Przenajświętszej, Niedziela godz. 10.00.

Sakrament Pokuty, możliwość skorzystania przed każdą Mszą Świętą.

Kancelaria parafialna, czynna codziennie.

Wezwania do chorego o każdej porze.


Msze Święte w tygodniu o godz. 18.00, niedzielne: sobota 18.00 i niedziela 8.30, nabożeństwo o godz. 14.00 (co drugi tydzień).

Modlitwa

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw  zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to  prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym  świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Litania do św. Michała Archanioła.

123zycieksiazki

radio-doxa

Dziećmarów

6Parafia św. Michała Archanioła. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1307 r. do 1660 r. była filią parafii Babice. W 1668 r. erygowano parafię. W 1786 r. kościół oraz część wioski uległy spaleniu. Obecny kościół pochodzi z 1786 r. W 1945 r. kościół, został zbombardowany co doprowadziło do kolejnego, prawie całkowitego spalenia, pozostały tylko ściany. Dzięki jednak ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców (wioska po wojnie liczyła pond 1000 mieszkańców) został na nowo wybudowany, a aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła dokonał ks. adm. A. Kominek w 1949 r. Z Dziećmarowa pochodził Biskup Anastazy Sedlag (1787-1856), od 1833 r. bp Chełmiński. Aktualnie wioska liczy 260 mieszkańców, spowodowanie to jest liczną emigracją mieszkańców na zachód. Na szczęście wielu jeszcze powraca by w zaciszu Dziećmarowskiej ziemi spędzać wakacje czy święta.

 

Babice

6Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wioska Babice znana już w XIII w., należała do Joannitów z Grobnik (do sekularyzacji w 1810 r.) Obecny kościół wybudowany w latach 1681-83, przebudowana 1781-92. W 1582 r. Joannici wybudowali w Babicach kościół, natomiast data erekcji parafii jest nieznana. Jako lokalia jest już znana w 1633 r. W 1828 r. dołączono miejscowość Bernacice, wtedy Babice stały się samodzielną parafią. Do 1945 r. par. należała do diecezji ołomunieckiej. Zaraz po wojnie mieszkało w wiosce ponad 1200 mieszkańców. Aktualnie wioska liczy 290 mieszkańców.

 

Bernacice

6Kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Filia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach.  W 1882 roku Bernacie zostały dołączone do Babic. W miarę możliwości mieszkańcy w raz z duszpasterzami podejmowali remonty tej kalipcy by zaczęła ona służyć ludziom do kultu religijnego. Największe zasługi w podejmowanych remontach mieli kapłani ks. Chałupka i ks. Perliński oraz ks. Jerzy Hetmańczyk. W skład Bernacicic wchodzą Bernacie Dolne i Górne. Aktualna liczba mieszkańców 190.